Forum ljubiteljev podgan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Za vse ki imajo podgano, si jo želijo ali so jim podgane enostavno všeč.
 
KazaloPortalGalleryLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah

Go down 
3 posters
AvtorSporočilo
Mamba

Mamba


Število prispevkov : 17
Join date : 04/08/2009
Age : 40

Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah   Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah Icon_minitimeTor Avg 04, 2009 3:03 pm

Pozdravljeni...

Ravno danes, nekaj uric nazaj smo evtanizirali mojega malega pri veterinarju. Razlog? Ravno ta parazit, ki se pogosto pojavi pri podganah.
Prenaša se na druge živali in tudi na ljudi (če imajo slab imunski sistem).

Pa je bilo vse vredu z mojim malim, le malo bolj miren je bil od svojega bratca. In ker ga je brat neprestano pretepal, sem ju ločila.
Opaznejših siptomov ni imel, redno je jedel, pil, ni ga zanašalo v levo ali desno stran, ni nosil glavice postrani, nič.

Bil je izredno prijazen podganček, ki je rad dal lupčka, rad se je stisnil, rad je šel z mano ven, na travnik, nikoli ni ugriznil, ne glede na to, kdo ga je mečkal, kadar se ga je brat lotil, ni nikoli ugriznil nazaj,...

Parazit je mojega malega uničil. Ena očka mu je posivela, kot bi imel mreno, nestabilnost, nezmožnost nadzorovanja mišic (padanje pri obračanju in sedenju), odpoved mišic najprej na zadnjih tačkah, nato na sprednjih, krvavenje iz nosu, kasneje se je pojavilo krvavenje tudi iz oči.

Bila je nedelja in ga nisem mogla odpeljati nikamor. Ker sem bila izredno navezana na njega, sem prebedela celo noč poleg njega, da sem mu dajala vodo po pumpici in ga hranila, saj sam ni mogel držati briketa v tačkah.
V ponedeljek (včeraj) sva šla do veterinarja, ki mu je dal infuzijo in močno zdravilo. Če bi nanj reagiral pozitivno, bi še bilo upanje.
A ni. Danes mu je pričelo piskati v pljučih in zato sem se odločila za evtanazijo mojega mealega.

Veterinar mi je dal razkužilo, saj je bilo potrebno razkužiti kletke drugih živali, ki jih imam in prostore, kjer se je moj mali gibal.

Tolaži me to, da ne trpi več. Hudo pa je, ker mi je bil res izredno pri srcu Sad .
Nazaj na vrh Go down
Olivija

Olivija


Število prispevkov : 387
Join date : 15/02/2009
Age : 30
Kraj : Ljubljana

Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah   Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah Icon_minitimeTor Avg 04, 2009 8:23 pm

ojoj. bogi. moje sožalje. žou mi je da se je to zgodl. kok je biu pa str? a te simptomi so se pojavl u enmu dnevu?
usaj ne trpi več, reučk
Nazaj na vrh Go down
Mamba

Mamba


Število prispevkov : 17
Join date : 04/08/2009
Age : 40

Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah   Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah Icon_minitimeTor Avg 04, 2009 8:51 pm

Hvala. Bil je pa star leto in pol. Očitinih znakov za to bolezen prej ni bilo. Le, da je bil bolj umirjen, napram njegovemu bratu.
Nazaj na vrh Go down
Eva

Eva


Število prispevkov : 356
Join date : 14/01/2009
Age : 33

Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah   Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah Icon_minitimeSre Avg 05, 2009 9:10 am

Joj, sožalje... Sad
To pomeni, da če dobi parazita, nima simptomov in lahko le upaš da ko ga odkrijejo, zdravila učinkujejo al kako?
Grozno...
Nazaj na vrh Go down
Mamba

Mamba


Število prispevkov : 17
Join date : 04/08/2009
Age : 40

Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah   Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah Icon_minitimeSre Avg 05, 2009 9:38 am

Hvala.


Hja, kolikor je meni veterinar rekel, je lahko čisto odvisno. Lahko so simptomi prej ali pa jih ni.
Moj ni kazal očitnih znakov. Od kolegice podganček tudi ne.

Menda bi se naj ta parazit prenesel na podgano že pred rojstvom, od samice, svoje mame in je potem samo vprašanje časa, kdaj udari, menda pa se lahko "zaredi" tudi pri zdravi podgani. Razlog?

Nimam pojma, kaj bi naj povzročalo ta parazit, vem samo to, da je dokaj pogost tudi pri zajcih (pri hrčkih in morskih prašičkih še nisem videla takšnega primera).

Kar se tiče zdravljenja, pa je (po mojem mnenju) zadevo mogoče samo zatret ali pa upočasnit. Dvomim, da se ga da uničit. Morda, če je odkrit dovolj zgodaj.
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah   Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Encephalitozoon - parazit, pogost pri podganah
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum ljubiteljev podgan :: Splošno o podganah :: Bolezni podgan in razne težave-
Pojdi na: