Forum ljubiteljev podgan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Za vse ki imajo podgano, si jo želijo ali so jim podgane enostavno všeč.
 
KazaloPortalGalleryLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Razmak med zobki in razpokica

Go down 
2 posters
AvtorSporočilo
hidden




Število prispevkov : 10
Join date : 09/02/2013

Razmak med zobki in razpokica Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Razmak med zobki in razpokica   Razmak med zobki in razpokica Icon_minitimeČet Apr 09, 2015 12:45 pm

Živjo,

pri moji podganici, stari 8 mesecev, sem opazila razmak med spodnjima sprednjima zobkoma (cca. 2 mm), pri moji starejši podganici, stari 2 leti in pol, pa sem opazila, da ima nekaj takšnega kot razpokico vzdolž spodnjega sekalca.

Mislim sicer, da nobena od niju nima predolgih zobkov, pa tudi obe normalno jesta, a me kljub temu skrbi.

Mogoče katera ve, če je to normalno?

P.S. imata brusilne kamne, katerih se ne pritakneta nikoli več, jima pa dajem kar velikokrat suh kruh, posušene banane in ene zelo trde briketke.
Nazaj na vrh Go down
choo

choo


Število prispevkov : 1152
Join date : 17/03/2010
Age : 34
Kraj : Ljubljana

Razmak med zobki in razpokica Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Razmak med zobki in razpokica   Razmak med zobki in razpokica Icon_minitimePet Apr 10, 2015 6:36 pm

suh kruh ni najbolj priporočljiv.

Kakorkoli, podgane si zobe itak brusijo z drgnjenjem, niti ne rabijo raznih brusilnih kamnov in podobnega, čeprav rade poglodajo kaj lesenega (moji so nori na tisto leseno "sadje", ki se ga dobi v trgovinah za živali; tudi les sadnega drevja imajo radi).

Tisti razmak med spodnjima zoboma je najbrž normalen, malo opazuj, če je sploh prisoten ves čas. Če poenostavim - podgane spodnje čeljusti nimajo trdno spojene skupaj, ampak lahko levo in desno polovico rahlo premikajo in tako spreminjajo pozicijo spodnjih zob oz. ju lahko dajo malo narazen (nekje do 40°). Tako da glede tega se po mojem ne rabiš sekirat - dokler so zobje enako dolgi, nič ukrivljeni in spodnji daljši od zgornjih, je najbrž vse ok Smile

Te razpokice si pa ne predstavljam, a bi se dalo kakšno fotko naredit? Podgane si sicer zobe lahko poškodujejo in lahko jim zob poči, tako da bi bilo mogoče smiselno bolj opazovat, da ne bo kaj narobe. Če te pa skrbi, pa raje nesi vetu pokazat, ziher je ziher Smile

Nazaj na vrh Go down
http://nellaf.deviantart.com
hidden




Število prispevkov : 10
Join date : 09/02/2013

Razmak med zobki in razpokica Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Razmak med zobki in razpokica   Razmak med zobki in razpokica Icon_minitimeSob Apr 11, 2015 11:23 am

choo je napisal/a:
suh kruh ni najbolj priporočljiv.

Kakorkoli, podgane si zobe itak brusijo z drgnjenjem, niti ne rabijo raznih brusilnih kamnov in podobnega, čeprav rade poglodajo kaj lesenega (moji so nori na tisto leseno "sadje", ki se ga dobi v trgovinah za živali; tudi les sadnega drevja imajo radi).

Tisti razmak med spodnjima zoboma je najbrž normalen, malo opazuj, če je sploh prisoten ves čas. Če poenostavim - podgane spodnje čeljusti nimajo trdno spojene skupaj, ampak lahko levo in desno polovico rahlo premikajo in tako spreminjajo pozicijo spodnjih zob oz. ju lahko dajo malo narazen (nekje do 40°). Tako da glede tega se po mojem ne rabiš sekirat - dokler so zobje enako dolgi, nič ukrivljeni in spodnji daljši od zgornjih, je najbrž vse ok Smile

Te razpokice si pa ne predstavljam, a bi se dalo kakšno fotko naredit? Podgane si sicer zobe lahko poškodujejo in lahko jim zob poči, tako da bi bilo mogoče smiselno bolj opazovat, da ne bo kaj narobe. Če te pa skrbi, pa raje nesi vetu pokazat, ziher je ziher Smile


Aha, vau, prau zanimivo, res nima več razmaka danes. Smile
Za starejšo podganico pa ne razumem- spodnji zobki so danes čisto normalni, sploh ne vem, mogoče sem narobe videla. Razpokica je sicer zgledala tako kot ena majhna praskica vzdolž zobaka, danes pa je ni več. Me pa sedaj skrbi, ker sem opazila, da zgornja zobka nista enako dolga Sad Zgornji desni sekalček je malo daljši od levega. To ni vredu, kajne?

Poleg tega me zanima samo še nekaj. V soboto zvečer pred približno enim mesecem se je moja podganica začela naenkrat res čudno obnašati. Še malo pred tem je skakljala okoli, potem pa se je naenkrat kar sesedla in postala čisto mokra pod ustki ( po celem vratu), pa tisto rdečo tekočino je imela okoli noska. Nato se je eno minuto prestavljala po kletki, kot da nič ne bi bilo narobe, in se naslednjo minuto spet sesedla (čist se je sploščila po polički in nič ni mogla). Nato je šla v hiško in čisto počasi dihala in se zvijala, kot da bi imela res hude krče. Poklicala sem 7 različnih dežurnih veterinarjev (ker je bilo v soboto zvečer) in noben ni znal pomagat. Na srečo je podganica kljub temu preživela. Naslednji dan je izgledala samo zmatrana, v ponedeljek pa kot da nič ne bi bilo nikoli. Mogoče katera od vas ve, kaj bi to lahko bilo? Podganica je stara dve leti in pol.
Nazaj na vrh Go down
choo

choo


Število prispevkov : 1152
Join date : 17/03/2010
Age : 34
Kraj : Ljubljana

Razmak med zobki in razpokica Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Razmak med zobki in razpokica   Razmak med zobki in razpokica Icon_minitimeSob Apr 11, 2015 11:32 am

Če je čisto majhna razlika in sicer lahko normalno jé, se po mojem ne rabiš sekirat, če se ti pa zdi, da težje je trdo hrano, bi bilo pa mogoče it fino k veterinarju zobke pokazat.

Glede slinjenja pa nisem 100%, lahko bi bilo marsikaj. Sicer dvomim, da je bila kap, ker bi potem najbrž še vsaj nekaj časa bila bolj obnemogla in bi verjetno tudi po tem bila malo čudna, lahko bi ji odpovedala polovica telesa oz. bi imela težave z ravnotežjem itd. Možno je, da se ji je samo kaj zataknilo, potem se začnejo ful slinit, da zadevo spravijo ven. Ampak ponavadi to počnejo precej očitno oz. zgleda, kot da se davijo. A je podgana sicer ok? Kaj kiha ali hrope? Ima kakšne druge težave? Glede na starost bi jo jaz mogoče nesla pokazat strokovnjaku za eksote in povedala, kaj je bilo. Če imaš možnost it v Ljubljano na veterinarsko fakulteto (pon-pet 8-15h), se tam najbolj spoznajo na podgane.
Nazaj na vrh Go down
http://nellaf.deviantart.com
hidden




Število prispevkov : 10
Join date : 09/02/2013

Razmak med zobki in razpokica Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Razmak med zobki in razpokica   Razmak med zobki in razpokica Icon_minitimeSob Apr 11, 2015 5:27 pm

choo je napisal/a:
Če je čisto majhna razlika in sicer lahko normalno jé, se po mojem ne rabiš sekirat, če se ti pa zdi, da težje je trdo hrano, bi bilo pa mogoče it fino k veterinarju zobke pokazat.

Glede slinjenja pa nisem 100%, lahko bi bilo marsikaj. Sicer dvomim, da je bila kap, ker bi potem najbrž še vsaj nekaj časa bila bolj obnemogla in bi verjetno tudi po tem bila malo čudna, lahko bi ji odpovedala polovica telesa oz. bi imela težave z ravnotežjem itd. Možno je, da se ji je samo kaj zataknilo, potem se začnejo ful slinit, da zadevo spravijo ven. Ampak ponavadi to počnejo precej očitno oz. zgleda, kot da se davijo. A je podgana sicer ok? Kaj kiha ali hrope? Ima kakšne druge težave? Glede na starost bi jo jaz mogoče nesla pokazat strokovnjaku za eksote in povedala, kaj je bilo. Če imaš možnost it v Ljubljano na veterinarsko fakulteto (pon-pet 8-15h), se tam najbolj spoznajo na podgane.


Pomojem se ne matra s hrano, saj ima ravno te trde briketke najrajše...

Ja točno, pozabila sem napisati tudi, da je nekajkrat naredila tudi take gibe kot da bi bruhala, ampak sem brala, da imajo ustka odprta, kadar se davijo... ona je ustka takoj zaprla. Res se mi zdi nenavadno, ker nikjer na internetu (tudi na ang. spletnih straneh) nisem našla nobenega stanja, ki bi bil točno tak, kot je bil njen.
Lahko bi jo peljala v Lj, ampak me je malo strah, ker imam 30-45 minut vožnje do Lj, ona pa je zelo prestrašena če jo nesem ven iz sobe. Misliš, da ne bo preveč stresno zanjo? :/
Nazaj na vrh Go down
choo

choo


Število prispevkov : 1152
Join date : 17/03/2010
Age : 34
Kraj : Ljubljana

Razmak med zobki in razpokica Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Razmak med zobki in razpokica   Razmak med zobki in razpokica Icon_minitimeSob Apr 11, 2015 7:26 pm

Bi ji znalo bit precej stresno, ja... mogoče bi pomagalo, če gre njena sostanovalka zraven, ponavadi v družbi bolje prenašajo stres.
https://youtu.be/uLuK9BDVLb4 <-- takole je zgledala moja Kivi, ko se ji je enkrat hrana zataknila. Tole je trajalo kakšne pol ure, potem je pa minilo, kot da ni bilo nič. Videti in slišati je bilo pa grozljivo.

Zdej če se je res samo davila, po mojem obisk veterinarja ni potreben. Če se ti pa zdi, da je kakorkoli slabše z njo (na splošno), jo pa le pelji.
Nazaj na vrh Go down
http://nellaf.deviantart.com
hidden




Število prispevkov : 10
Join date : 09/02/2013

Razmak med zobki in razpokica Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Razmak med zobki in razpokica   Razmak med zobki in razpokica Icon_minitimeNed Apr 12, 2015 10:17 am

choo je napisal/a:
Bi ji znalo bit precej stresno, ja... mogoče bi pomagalo, če gre njena sostanovalka zraven, ponavadi v družbi bolje prenašajo stres.
https://youtu.be/uLuK9BDVLb4 <-- takole je zgledala moja Kivi, ko se ji je enkrat hrana zataknila. Tole je trajalo kakšne pol ure, potem je pa minilo, kot da ni bilo nič. Videti in slišati je bilo pa grozljivo.

Zdej če se je res samo davila, po mojem obisk veterinarja ni potreben. Če se ti pa zdi, da je kakorkoli slabše z njo (na splošno), jo pa le pelji.

Ojej, bošček Sad Na vsake toliko časa je naredila tudi tak podoben gib ja, ampak zvokov ni pa nič spuščala. Poleg tega se je ona kar sesedala, se slinila in se zvijala... jo bom kar peljala, takoj ko bom lahko, pa upam, da se bo vse lepo izteklo.

Najlepša hvala za pomoč Smile Smile
Nazaj na vrh Go down
choo

choo


Število prispevkov : 1152
Join date : 17/03/2010
Age : 34
Kraj : Ljubljana

Razmak med zobki in razpokica Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Razmak med zobki in razpokica   Razmak med zobki in razpokica Icon_minitimeNed Apr 12, 2015 3:31 pm

držimo pesti Smile Javi, kaj bodo rekli pri veterinarju!
Nazaj na vrh Go down
http://nellaf.deviantart.com
hidden




Število prispevkov : 10
Join date : 09/02/2013

Razmak med zobki in razpokica Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Razmak med zobki in razpokica   Razmak med zobki in razpokica Icon_minitimeNed Apr 12, 2015 6:37 pm

choo je napisal/a:
držimo pesti Smile Javi, kaj bodo rekli pri veterinarju!

Hvala, bom Smile
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Razmak med zobki in razpokica Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Razmak med zobki in razpokica   Razmak med zobki in razpokica Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Razmak med zobki in razpokica
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» škrtanje z zobki

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum ljubiteljev podgan :: Splošno o podganah :: Bolezni podgan in razne težave-
Pojdi na: