Forum ljubiteljev podgan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Za vse ki imajo podgano, si jo želijo ali so jim podgane enostavno všeč.
 
KazaloPortalGalleryLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Morska pujsa, breja?

Go down 
2 posters
AvtorSporočilo
Kuku

Kuku


Število prispevkov : 59
Join date : 14/10/2013

Morska pujsa, breja? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Morska pujsa, breja?   Morska pujsa, breja? Icon_minitimeNed Okt 05, 2014 7:31 pm

Konec avgusta sem na kmetijskem sejmu AGRA kupila morsko pujso za družbo zajkljici. Ta je ni sprejela, zato sem jo preselila k mlajši zajklji, ki sem jo prav tako kupila na AGRI. Zajklja je do nje prijazna in zaščitniška.
Že ko sem pujso prvič vzela v naročje se mi je zdelo, da ima na eni strani bolj izbočen trebuh. Med naslednjim božanjem pa se mi je zazdelo, da je trbuh izbočen na nasprotni strani. Vseeno sem si rekla 'so pa že očitno mp-ji takšni. Ampak trbuh je vedno večji, pa ne kot žoga, ampak podobno kot dva airbaga na vsaki strani trbuha. Tlorisno izgleda kot hruška. Ima kdo izkušnje? So mogoče to znaki brejosti? Nekje sem prebrala, da pujse nosijo 63 - 70 dni. Če je breja, ali naj jo ločim od zajklje in preselim v hišo?

Hvala za vse odgovore in nasvete:)
Nazaj na vrh Go down
choo

choo


Število prispevkov : 1152
Join date : 17/03/2010
Age : 34
Kraj : Ljubljana

Morska pujsa, breja? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Morska pujsa, breja?   Morska pujsa, breja? Icon_minitimeNed Okt 05, 2014 8:17 pm

Bom najprej odgovorila na tvoje vprašanje, potem pa še nekaj nasvetov. Možno je, da je breja, pujsi so spolno zreli že nekje pri 3 tednih. Nujno jo loči od zajkle in nujno naj gre v hišo, če sicer živi zunaj. Morski prašički se skotijo odlakani in z odprtimi očmi, tudi trdo hrano že zmorejo jesti (ampak vseeno si preberi oz. povprašaj o prehrani mame in mladičev, ker se ne spomnim več točno, kaj in kako). Ponavadi imajo 1-3 mladiče.

Za morske prašičke obstaja sicer en fajn forum (al pa vsaj je obstajal), nimam sicer več povezave, ampak po mojem ga stric google najde Smile

Zdaj pa nekaj pomembnih zadev - morski prašički in kunci NE SMEJO biti skupaj v kletki. Kunec lahko z zadnjimi nogami močno poškoduje morskega prašička in skupaj jih imajo "za družbo" samo v trgovinah, ker ne vem točno zakaj. Najbrž kul zgleda, al kaj, pa na splošno že od nekdaj velja, da so kunci in pujsi za skupaj, pa niso. Morski prašički so poleg tega zelo socialna bitja, ki med sabo veliko komunicirajo. Če ne bo imela družbe svoje vrste, ne bo imela možnosti te komunikacije in skratka ne bo ok zanjo tudi s tega vidika. Tudi prehrambene potrebe imajo različne. Res ti svetujem, da če je breja, mladiče obdržiš in po potrebi steriliziraš/kastriraš. Ampak pazi, ker so res zgodaj spolno zreli. Predvsem pa jo loči od kunca.
Druga stvar je pa glede zunanjega bivanja - v detajle se nisem nikoli preveč zanimala o tem, ker živimo v bloku in sem imela pujse pač vedno notri, ampak so pa precej občutljiva bitja (sploh na prepih) in se res hitro prehladijo. Tako da ne vem, koliko je zunanje bivanje priporočeno, sploh v mrzlih mesecih.
Kot rečeno, poišči tisti forum (mislim, da obstaja tudi neka spletna stran) za več informacij. Odsvetujem tudi združevanje s podganami, ker se ponavadi ne ujamejo in podgane pogosto napadajo pujse, pujsi se pa podgan v veliki večini na smrt bojijo. Najbolje bi bilo, če dobi družbo še enega pujsa in je ločena od ostalih živali.
Nazaj na vrh Go down
http://nellaf.deviantart.com
Kuku

Kuku


Število prispevkov : 59
Join date : 14/10/2013

Morska pujsa, breja? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Morska pujsa, breja?   Morska pujsa, breja? Icon_minitimeNed Okt 05, 2014 8:38 pm

Hvala za izčrpen odgovor:)
Imela sem jo namen dat čez zimo v hišo, ker je najnižja temperatura na kateri so lahko 12'C, ampak ne še tako hitro, saj je v zajčniku še kar toplo. Bom jo kar jutri preselila. Drugače pa sem jo kupla od rejca malih živali (taki majo navadno morske pujse v hlevu in ne kot hišne ljubljenčke...) tudi jaz jo imam v uti, ne kr tk zunaj. Če je res breja je zagotovo z bratom...samičke bom verjetno obdržala, samčke pa podarila. Hrane tako sploh noče jest zajčje. Dajem ji jabolka, korenje, solato, travo... Tisto stran sem pa že prej našla in si pogledala kaj lahko je:) S podganami se pa tudi razume, niso bile kaj napadalne do nje, ona jih pa ne šmerkla.

Bom poročala kako in kaj;)
Nazaj na vrh Go down
choo

choo


Število prispevkov : 1152
Join date : 17/03/2010
Age : 34
Kraj : Ljubljana

Morska pujsa, breja? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Morska pujsa, breja?   Morska pujsa, breja? Icon_minitimeNed Okt 05, 2014 9:04 pm

Za pujse je glavna prehrana tako seno, da si zobe brusijo Smile Zobe moraš na splošno pazit, ker imajo pogosto probleme z njimi. Sicer pa poleg sena jejo še sveže sadje in zelenjavo, briketi oz. semenska mešanica so pa bolj za zraven. So pa ful simpatična bitja Smile
Nazaj na vrh Go down
http://nellaf.deviantart.com
Kuku

Kuku


Število prispevkov : 59
Join date : 14/10/2013

Morska pujsa, breja? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Morska pujsa, breja?   Morska pujsa, breja? Icon_minitimeNed Okt 05, 2014 9:06 pm

Ja nekaj sena imam za steljo, nekaj ba v gartah za seno. Mešanice pa sploh nimam...Wink
Nazaj na vrh Go down
Kuku

Kuku


Število prispevkov : 59
Join date : 14/10/2013

Morska pujsa, breja? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Morska pujsa, breja?   Morska pujsa, breja? Icon_minitimePon Nov 03, 2014 12:45 pm

Evo danes je pujsa skotila 2 luškana mladička. En je zelo podoben mami, črn z nekaj rjavimi fleki, drugi pa je v večini rjav z malo zasenčenim hrbtom in obrazkom:)

Aja, pa glede tistega kar sem napisala, da je gotovo oče mamin brat... Malo sem razmišljala in glede na to, da sta v leglu največkrat le dva mladiča, je verjetnost, da je očka mladičev mamin brat, zelo majhna, skoraj neverjetna. Toliko bolje;)
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Morska pujsa, breja? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Morska pujsa, breja?   Morska pujsa, breja? Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Morska pujsa, breja?
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Pika je breja
» Didi je breja
» ChaCha je breja?!
» Pika nenačrtovano breja
» KUPLJENA BREJA PODGANA

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum ljubiteljev podgan :: Ostalo :: Druge živali-
Pojdi na: