Forum ljubiteljev podgan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Za vse ki imajo podgano, si jo želijo ali so jim podgane enostavno všeč.
 
KazaloPortalGalleryLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 neukrotljivi novinčki

Go down 
2 posters
AvtorSporočilo
ratlover</3




Število prispevkov : 3
Join date : 19/11/2013
Kraj : Ljubljana

neukrotljivi novinčki  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: neukrotljivi novinčki    neukrotljivi novinčki  Icon_minitimeTor Nov 19, 2013 8:17 pm

Hej!

Pred 5imi dnevi sem kupila dva podgančka, stara kakšnih 5 mesecev.

Sprva sta bila precej prestrašena in sta dneve prespala, prvi dan tudi nista nič pila in jedla - nato sta na srečo začela.

Toda že od začetka sta me oba ugriznila, tudi ko sem jima roko ponudila povsem mirno. Poskusila sem ju odvaditi grizenja, pa se situacija ne popravlja.

Iz kletke še vedno nista prišla prostovoljno, največ je to, da prideta do vratc in vohata, ter pogrizeta vsako hrano ali roko, ki jo dobita pred smrček. :/

Zanima me, je to normalno, da se toliko časa privajata?
Ali tako grizeta zato, ker sem ju kupila prestara, in nista bila navajena stikov z ljudmi že od mladega? Sad

Včeraj sem enega vzela ven, in je veselo raziskoval posteljo ter celo začel plezati po meni (razen, ko sem ga dvignila in je začel cviliti), a roke mi je vseeno pogrizel do krvi in danes sem si morala prst celo povezat. sad 

Kako naj ju odvadim paranoje in grizenja? Bo to, da ju bomo kastrirali, morda tudi kaj pomagalo?
Je sploh kaj upanja, da postaneta nenevarna crkljivčka?


groom 

Res se trudim z njima, pa se mi zdi, da ni nobenga napredka.

Hvala za odgovore!! šok
Nazaj na vrh Go down
choo

choo


Število prispevkov : 1152
Join date : 17/03/2010
Age : 34
Kraj : Ljubljana

neukrotljivi novinčki  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: neukrotljivi novinčki    neukrotljivi novinčki  Icon_minitimeTor Nov 19, 2013 9:15 pm

Ti bom odgovorila kar tukaj, drugi prispevek sem zbrisala (v prihodnje te prosim, da isti prispevek objavljaš samo v eni temi).

Si ju kupila v trgovini? Za trgovinske podgane je žal normalno, da se z njimi nihče kaj dosti ne ukvarja in se zato bojijo ljudi, pogosto so tudi agresivne. Ali te grizeta samo, ko daš roko v kletko, ali tudi izven kletke?

Pomagaj si z nasveti na temle linku: http://ratfanclub.org/trust.html Če ti angleščina ne gre, povej, da povzamem Smile

Sicer je pa tako - po 4 dneh nobena podgana ne bo takoj navajena nate in je normalno, da se te še bojita. Če te grizeta samo v kletki, je najbrž problem teritorialna agresija. Za to starost je pri nesocializiranih samčkih namreč hormonalna agresija normalna. Najlažje jo odpraviš s kastracijo, v nekaj tednih po kastraciji se v večini primerov agresija neha, tako da se res splača razmislit o tem. Če si iz Ljubljane, priporočam, da pelješ podgančka na kliniko za ptice, kunce, glodalce in plazilce na VF (Cesta v Mestni log 47), ker se tam na podgane res spoznajo.

Do takrat pa - če te grizeta samo v kletki, ne silit z roko v njiju v kletki. Oziroma na splošno ne silit v njiju, daj jima čas, naj sama prideta do tebe. Jaz najraje postavim kletko na posteljo, sedim zraven (in delam karkoli pač že - berem, se učim itd), kletko odprem in čakam, da podgana pride ven. Vedno imej pri roki priboljšek, tako da ko pride do tebe, dobi nekaj dobrega in te tako poveže z nečem pozitivnim. Če se bojiš ugriza, je najboljša varjanta malo jogurta na žlički. Jogurt (ali frutek, smoothie...pač nekaj tekočega, kar je treba polizat) je na splošno dober način za privabljanje podgane ven iz kletke in navajanje nase, ker ne more hrane samo odnest, ampak mora ostat blizu tebe, da jo lahko poje (več o tem na zgornjem linku). Nesocializirane podgane je treba včasih socializirati tudi po več tednov, tako da bodi potrpežljiva in jima daj svoj čas. Predvsem ne silit v njiju kadar vidiš, da jima ne paše (malo ju opazuj, boš videla, dajejo kar očitne znake, kadar jim kaj ni všeč - ponavadi ratajo trde, se odmikajo, lahko tudi ježijo, včasih pihajo...). Jaz sem mela enga podgančka, ki sem ga iz trgovine dobila kot mladička, pa je bil blazno agresiven pred kastracijo in tudi izven kletke se ni hotel kaj dosti z mano ukvarjat. Po kastraciji je pa ratal pravi cuker. Tako da se da... Smile
Nazaj na vrh Go down
http://nellaf.deviantart.com
ratlover</3




Število prispevkov : 3
Join date : 19/11/2013
Kraj : Ljubljana

neukrotljivi novinčki  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: neukrotljivi novinčki    neukrotljivi novinčki  Icon_minitimeTor Nov 19, 2013 9:40 pm

Prav, zmenjeno. Razz

Ja, v trgovini, verjetno sta imela precej malo stikov s človekom.

Nesli ju bomo kastrirati v omenjeno kliniko (lahko to naredimo čimprej, ali je bolje za podgano, da se še malo privadi na naš dom?)

Link je super (angleščina ni problem), hvala. Very Happy

Upamo na najbolje, in da se bosta kmalu privadila in začela uživati. boing 
Nazaj na vrh Go down
choo

choo


Število prispevkov : 1152
Join date : 17/03/2010
Age : 34
Kraj : Ljubljana

neukrotljivi novinčki  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: neukrotljivi novinčki    neukrotljivi novinčki  Icon_minitimeTor Nov 19, 2013 10:26 pm

Po mojem kar čimprej. Jima bo pa treba nekaj dni (ponavadi slab teden) dajat zdravila po brizgi, kar zna bit fajn stresno zanju in zate. Mogoče povej veterinarju, da ti še ne zaupata in če bi bilo možno dobit kakšen tak antibiotik, ki nima preveč močnega vonja (ker ponavadi dajo Marbocyl, to je pa res zanič in ful smrdi, moji ga z nobeno hrano ne pojejo Very Happy). Sicer pa pomojem bolje čimprej, ker bo potem naknadno druženje z njima zelo olajšano (je pa res, da lahko traja tudi več tednov, preden se ta hormonalna agresija neha). Najbolje, da kar pokličeš na VF in razložiš situacijo. Ponavadi se da tudi prek telefona dogovorit za datum, ne rabiš prej nič podgančkov tja vozit. Delajo pa od ponedeljka do petka 8-15h.
Nazaj na vrh Go down
http://nellaf.deviantart.com
ratlover</3




Število prispevkov : 3
Join date : 19/11/2013
Kraj : Ljubljana

neukrotljivi novinčki  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: neukrotljivi novinčki    neukrotljivi novinčki  Icon_minitimeČet Nov 21, 2013 8:48 pm

Dokler bi zdravilo pojedla s kakšnim jogurtom, stvar ne bo preveč problematična.

Bomo čimprej zrihtali, hvala za mnenje. Smile
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





neukrotljivi novinčki  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: neukrotljivi novinčki    neukrotljivi novinčki  Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
neukrotljivi novinčki
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum ljubiteljev podgan :: Splošno o podganah :: Razno-
Pojdi na: